Nevyznáte sa v technických termínoch, prípadne máte inú otázku?
Veríme, že tu nájdete svoje odpovede. Ak náhodou nie, dajte nám vedieť cez kontaktný formulár a my sa vám obratom ozveme.
Tipy na nákup – ako si správne vybrať?
Je to jeden z mála produktov, ktorý priamo spája benefit pre kupujúceho s pomocou druhým.
Ak už teraz vieš, že chceš nabíjať takmer za každého počasia alebo by si rád často dobíjal 2 zariadenia naraz (2 smartfóny alebo tablet + powerbank), tak uprednostni väčší výkon 24Wp s panelom SolarBooster 24.
Solárna súprava Changers z Berlína je superľahký a ohybný 4W panel s inteligentným powerbankom. Dá sa jednoducho pripnúť na ruksak alebo prísavkami prichytiť na okno v aute alebo doma. Po synchronizovaní inteligentného powerbanku Kalhuofhummi s ich aplikáciou Changers vám smartphone ukáže koľko energie ste svojím panelom vyrobili a koľko emisií CO2 ušetrili.
Ak by ste mali záujem o širšie spektrum informácií, môžete sa prihlásiť na náš seminár.
Ak potrebujete individuálnu radu, vyplňte tento krátky formulár a my Vám poradíme s výberom kvalitných a pre Vaše potreby optimálnych fotovoltických technológií – navyše Vám odporučíme spoľahlivé inštalačné firmy.
a) Solárnym panelom priamo dobíjať mobil alebo akékoľvek iné prenosné zariadenie – budeš však musieť čakať, kým sa nenabije, čo závisí od intenzity slnečného žiarenia.
b) Solárnym panelom nabiť externý zásobník elektrickej energie (powerbank) a ten neskôr použiť na dobitie mobilu – môžeš ho celý deň používať a napr. až večer si ho dobiješ elektrickou energiou uloženou v powerbanku (pričom samotný powerbank si si nabil energiou vyrobenou solárnym panelom, ktorý si počas dňa nechal ležať niekde na slnku).
Ten použiješ na dobitie svojho smartphonu alebo tabletu až neskôr, keď to budeš potrebovať. Každý powerbank je možné nabiť aj z elektrickej siete a ak by ho kvôli nepriaznivému počasiu solárny panel nestihol dobiť, máš stále záložné riešenie, takže bez šťavy nezostaneš.
Technické témy
Iným typom solárnych zariadení sú fototermické (alebo fototermálne) kolektory, ktoré využívajú slnečnú energiu na priamy ohrev úžitkovej vody.
Takže pod pojmom solárny panel alebo modul sa môžu v zásade skrývať oba typy zariadení. Často však solárnymi panelmi ľudia označujú fotovoltické panely. Fototermické kolektory bývajú väčšinou nazývané solárne kolektory.
Viac o Wp nájdete napríklad tu – https://cs.wikipedia.org/wiki/Watt-peak.
Smerodajným údajom pre porovnanie jednotlivých solárnych zariadení, resp. externých batérií (powerbankov) je ich výstupný výkon. V prípade, že FV panel je schopný byť pripojený k externej batérií vybavenej technológiou MPP tracking, tak výstupný výkon panelu je zhodný s jeho špičkovým (je to prípad panelu Changers a solárneho batohu EnerPlex).
a) Elektrický výkon P (vo wattoch) x doba, počas ktorej je akumulátor schopný dodávať daný výkon (v hodinách):
Elektrická energia (Wh) = P.t pričom P = U.I
b) Množstvo prúdu I (v ampéroch), ktoré je schopný akumulátor dodať x počet hodín (h):
Elektrická energia (Ah) = I.t
Pre jednoznačnosť je potrebné udať napätie akumulátora (v prípade lítium-iónových akumulátorov je to 3,7V). Preto potom vyjde, že napr. batéria solárnej súpravy Changers uchováva 16,3 Wh elektrickej energie = 4,4 Ah x 3,7 V.
1 Ah = 1000 mAh
To však neplatí pre špeciálne navrhnuté externé batérie (powerbanky určené priamo pre nabíjanie FV panelmi).
Vďaka technológii MPP tracking je možné v priemere získať zo solárneho panelu až o 25% viac energie. Takúto technológiu bežne používajú invertory vo veľkých fotovoltických systémoch – v prenosných solárnych zaradeniach je to však veľmi zriedkavé (Changers je jeden z mála solárnych zariadení, ktoré sa na Slovensku s takouto technológiou predáva).
Princíp spočíva v tom, že špeciálne navrhnutý elektronický obvod podľa aktuálnych svetelných podmienok mení v reálnom čase napätie (a tým aj prúd), ktorým FV panel nabíja batériu. Tým sa dosiahne optimálnejšie využitie energie, ktorá je vyrobená v FV paneli. Takže batéria je dobitá rýchlejšie, resp. za zhoršených svetelných podmienok je energetický zisk omnoho väčší ako bez MPP trackingu.